druckkompensierter proportionaler normally closed 3-Wege Stromregler: PV70-30B-0-N-24DG
TOP
Beschreibung
Operation
Eigenschaften
Hervorragende Linearität und Hystereseeigenschaften.
Gehärtete Spule und Käfig für eine lange Lebensdauer.
Optionale Spulenspannungen und Anschlüsse.
Effiziente Nassankerkonstruktion.
Patronen sind spannungsaustauschbar.
Einheitliches, geformtes Spulendesign.
Spulenabdichtungsstandard.
Option zum manuellen Überschreiben.
Pressure Ratings
Pressure rating
241 bar (3500 psi) Inlet
207 bar (3000 psi) Regulated (port3)
207 bar (3000 psi)
Proof pressure
345 bar (5000 psi)
Burst pressure
896 bar (13000 psi)
Flow Ratings
Flow rating
26.5 lpm (7.0 gpm) Regulated, range a, 2-ported
30.3 lpm (8.0 gpm) Regulated, range a, 3-ported
17.0 lpm (4.5 gpm) Regulated, range b, 2-ported
17.0 lpm (4.5 gpm) Regulated, range b, 3-ported
37.9 lpm (10.0 gpm) Nominal input, range a, 3-ported
18.9 lpm (5.0 gpm) Nominal input, range b, 3-ported
49.2 lpm (13.0 gpm) Maximum input, range a, 3-ported
26.5 lpm (7.0 gpm) Maximum input, range b, 3-ported
Maximum internal leakage
197 ml/min (12 in³/min) At port 3 with at port 1 (port 2 closed) 207 bar (3000 in³/min)
Hysteresis per cent
% Maximum, regulated flow range of 30-90%
Temperature Ratings
Operating fluid temperature
-40 to 100 °C (-40 to 212 °F) With buna N seals
-26 to 204 °C (-15 to 400 °F) With fluorocarbon seals
-54 to 107 °C (-65 to 225 °F) With polyurethane seals
Storage temperature
-40 to 70 °C (-40 to 160 °F)
Ambient temperature
-40 to 70 °C (-40 to 160 °F)
Other Ratings
Corrosion protection
960 hr salt spray per ASTM b117
Operating Parameters
Fluids
Mineral based or synthetic hydraulic fluid with lubricating properties
Fluid viscosity range
7.4 to 420 cSt
Maximum operating contamination level
18/16/13 per ISO 4406
Properties
Unit weight
0.70 lb (0.32 kg) PV70-30X
0.8 lb (0.37 kg) Pv70-30mx
1.00 lb (0.45 kg) Pv70-30gx
Internal wetted surface area
202.2 cm² (31.3 in²) PV70-30X
205.5 cm² (31.9 in²) Pv70-30mx and pv70-30gx
Electrical Parameters
Note
(nominal values with size 70 e-series and d-series coil)
Maximum control current
1500 mA Coil, flow range A 12 V
1350 mA Coil, flow range b 12 V
750 mA Coil, flow range A 24 V
675 mA Coil, flow range b 24 V
Threshold current
335 mA Coil 12 V
165 mA Coil 24 V
Valve inductance
240 mH E-coil 12 V
200 mH D-coil 12 V
700 mH E-coil 24 V
600 mH D-coil 24 V
Dither PWM frequency
100 to 250 Hz